Tüp Bebek Tedavisi İçin Kullanılan İlaçlar ve İğneler

GnRH Analogları -Lucrin, Decapeptyl-
Yumurtaların erken çatlamasına engel olmak ve normal fizyolojiyi baskılama amacı ile kullanılır..
Uyarıcı iğneler -Gonal-F, Menogon, Puregon, Menopur, Merional, Fostimon-

Kadınlar ayda bir yumurta üretir. Tüp bebek tedavisinin amacı çok sayıda folikül yumurta elde etmektir. Lucrin ile normal fizyoloji baskıladıktan sonra uyarı etki sağlayan iğneler ile çok sayıda yumurta üretmek mümkün olur.

Bu ilaçlar yarar bakımından birbirine benzerdir. Gonal-F, Puregon ve Menopur cilt altı veya kas içi, menogon ise kas içi tatbik edilir. Gonal-F ile Puregon cilt altı yoldan uygulanması önerilir. Kas içi enjeksiyon kalça üstünden, cilt altı enjeksiyon ön karın duvarı, uyluk ön kısmından yada koldan yapılmalıdır.

İlaçları buzdolabında (+4ºC’de)saklanmaları tercih edilir. Fakat oda sıcaklığı altında uzunca bir süre muhafazası sağlanabilir. İlaçların bozulmaması yada etkilerinin azalmaması adına özellikle yaz ayları oda sıcaklığında tutulmaması önerilir.

Adet döneminin başlangıcından 2.ci veya 4.cü günü ultrasonografisi yapılabilir. Kan östrojen düzeyine göre yumurtalıklara uyarıcı iğneler -Gonal-F, Menogon, Puregon- tadbik edilir. İğnelerin düzgün etki göstermeleri için her gün belirlenmiş zaman aralıklarında kullanması öngörülür. Gündelik doz ayarlaması öğleden sonra belirlendiği için Gonal-F, , Puregon, Menogon, Menopur dozu her gün saat 15:00-19:00 saatleri içinde yapılması tercih edilir. İlaç dozlarının belirlenmesi sağlık uzmanları tarafından verilen karnelerle takip edilmelidir.

Yumurtalık tedavisinde kullanılan bu ilaçların ileriye dönük çok ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. En belirgin yan etkisi çok folikülü olan hastaların, yumurtalıkların aşırı uyarılmasına karşın overyan hiperstimülasyon sendromu –OHSS-’dir. Vücutta aşırı su tutma sebebiyle kilo artışı görülebilir. Embriyo transferi sonrasını takip eden günler içinde ortaya çıkmaktadır. Aşağıda sayılan durumlardan biri söz konusu olursa lütfen merkezimizi arayıp bildirini
Alt kısımda yazılan durumlardan biri söz konusu olursa bunu lütfen bir uzmana derhal bildirin.

A- Karın bölgesinde fazlaca şişkinlik hissi.

B- aşırı derecede alt karın ağrısı (belli miktar şişkinlik hissi, gerginlik ve ağrılar yaşanması normaldir. Beraberinde bulantı, kusma, ishalde görülebilir. Aşırı olması halinde bir uzmana başvurulmalıdır.

C- Gün içerisinde ani kilo artışı yaşandığında.

D- İdrar çıkışlarında dikkat çekecek kadar bir artış veya azalma yaşandığında.

E- Aşırı bulantı ve yemeden içmeden kesilme hali (iştahsızlık).

F- Nefes kontrolünde zorlanma (nefes darlığı)

(-GnRH Antagonist leri /Cetrotide, Orgalutran-) :

Yumurtaların önceden çatlama durumu ortadan kaldırmak için tatbik edilir.

Çatlatmak üzere kullanılan iğne -HCG (Pregnyl, Ovitrelle):

Olgunlaşmış yumurta genellikle çapları 15-mm’nin üzerin ’de olan foliküllerden elde edilir. Tercih olarak 3 ya da daha çok folikül 17-mm’nin üzerine ulaşmış olduğunda ve/ya da kan E2 düzeyi 500 pg / ml’den çok olduğunda HCG uygulanmalıdır. Çatlatmak üzere kullanılan iğnenin uygulamadaki amacı yumurtaları çatlatması üzerine değildir, yumurtaların son olgunlaşma evresini sağlamaktır. Yumurtaların çatlama öncesinde, bunların toplanması gereklidir. Çoğu zaman HCG saatinden 36 saat sonra yumurta toplama işlemi uygulanır. HCG uygulama zamanları takip edilmesi gereken en önemli zamanlardır. Verilen saatlere tam olarak uyulması zorunludur.

Bu yazı Tüp Bebek Merkezleri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.